Parametry a značení pneumatik

Nákup nových pneu se čas od času nevyhne žádnému motoristovi. Jak se ale při výběru zorientovat ve velkém množství rozměrů a jiných parametrů? Šířka, průměr, profil... je toho zkrátka celá spousta. Možná byste se divili, kolik řidičů už někdy v životě koupilo pneumatiky špatných rozměrů. Pojďme se spolu podívat na to, kde všechny potřebné údaje najdete a už nikdy nešlápnete vedle. 

Při výběru pneumatik u sebe mějte velký technický průkaz. Na vozidle totiž můžete používat pouze pneu předepsaných rozměrů. Tyto údaje najdete na zadní straně svého techničáku v sekci "Nápravy".

Rozměr a označení pneumatiky

Nejčastěji se setkáte s označením pneu v tomto tvaru: např. 225/45 R17 94W.

Jak se v těchto zkratkách vyznat?

225 = šířka pneumatiky v mm

45 = profil pneumatiky v % šířky

R = radiální pneumatika

17 = vnitřní průměr pneumatiky (disku) v palcích

94 = index nosnosti

W = index rychlosti*

*pneumatiky mohou mít stejný nebo vyšší rychlostní index než je nejvyšší povolená konstrukční rychlost vozu (např. H = index rychlosti 210 km/h, V = index rychlosti 240 km/h).

TIP: Chcete si na svůj vůz namontovat kola jiných rozměrů než máte uvedeny ve svém TP? Vyberte si kola schválená pro použití na vašem voze a vyžádejte si jejich typový list. Potom už stačí zajít na příslušný úřad a nechat si tento nový rozměr zapsat do TP.