Letní versus zimní pneumatiky

Nemáte přes celou zimu auto zazimované v garáži ani nejste zastáncem celoročních pneumatik? Pak se nákupu letních a zimních pneu nevyhnete. A jak se říká, kdo je připraven, není zaskočen. Pojďme se spolu podívat na to, v čem se zimní a letní pneumatiky liší, kdy je nejvyšší čas přezout, nebo vyměnit opotřebované gumy za nové. 

Přezutí pneu rozhodně nepodceňujte

Struktura, složení gumy, dezén běhounu. To jsou tři největší rozdíly mezi zimními a letními pneumatikami. Abyste byli na cestách v bezpečí, potřebujete mít na voze pneumatiky, které vás podrží za jakéhokoliv počasí. V létě se pneumatiky musí přizpůsobit vysokým teplotám a dešťům. V zimě zase mrazům, sněžení a námraze na vozovkách. Proto je tak důležité používat pneu pro danou sezónu.

Tajemství zimních pneumatik odhaleno

Protože zimní pneumatiky obsahují více přírodního kaučuku, zůstávají pružné i v mrazech. Letní pneumatiky naopak při teplotách pod 7 °C rychle tvrdnou. Pružnost a měkkost pneumatiky je přitom zásadní pro ovládání vozu. Čím je pneumatika měkčí, tím lépe sedí na vozovce. Dobré přilnavosti napomáhají také tisíce drobných drážek, které odvádějí vodu, a hluboký vzorek běhounu.

A kdy je nejvyšší čas na výměnu starých zimních pneu? Ideálně ve chvíli, kdy hloubka dezénu dosáhne 4 mm. Při větším opotřebení se vlastnosti pneumatik rapidně zhoršují a na sněhu či ledu už mají minimální účinek.

TIP: Jak bezpečně odlišíte zimní pneu od letních? Na boční straně zimní pneumatiky najdete symbol vločky.

Letní pneumatiky pod lupou

Věděli jste, že při teplotách nad 15 °C je brzdná dráha vozu se zimními pneumatikami až o 7 metrů delší než u vozu s letními pneu? Při vyšších teplotách letní pneumatiky měknou, takže se dokonale přizpůsobí jak suché, tak i mokré vozovce. Díky jednoduchému vzorku s velkou kontaktní plochou se zkracuje brzdná dráha a nad vozem máte plnou kontrolu. Speciální proužky v běhounu zajišťují ochranu před aquaplaningem. Naopak při poklesu teploty pod 7 °C letní pneumatiky křehnou a tvrdnou a v konkurenci se zimními pneu už neobstojí.

Jak poznáte, že vaše letní pneu už dosloužily? Pokud je hloubka dezénu menší než 3 mm, je třeba dbát na mokré vozovce zvýšené opatrnosti. Proto doporučujeme výměnu už při dosažení hranice 3 mm, ačkoliv je zákonem povolený limit 1,6 mm.

Jak být na silnicích v bezpečí a vyhnout pokutě?

Víte, že vám policista může udělit pokutu až 2 500 Kč, pokud nebudete mít na voze zimní pneu? Nebo že v případě nehody může pojišťovna odmítnou uhradit škodu v plné výši, pokud jste v zimním období vyjeli na silnici s letními pneumatikami? Přečtěte si, kdy je nejlepší přezout na zimní pneumatiky nebo na letní pneumatiky a tyto nepříjemnosti se vám vyhnou obloukem.

Vyplatí se koupit levné pneu?

Nákup sezónních pneumatik se může pořádně prodražit. Nechcete zbytečně zatížit rodinný rozpočet? Už dávno neplatí, že levné pneu mají nízkou kvalitu. Vždyť i značkové pneumatiky se už dnes vyrábí v Číně.

Využijte nákupu kvalitních a levných pneu s osobním odběrem. Pneumatiky nejprodávanějších rozměrů máme skladem k okamžitému odběru. Pokud hledáte nejnižší cenu, rádi vám nabídneme také prověřené protektorované pneumatiky.