Jaká je maximální životnost pneu?

Jak dlouho by měla vydržet kvalitní pneumatika? Po kolika letech byste měli letní či zimní pneu vyměnit, i když dezén stále splňuje povolený limit? V tomto článku se zaměříme na maximální životnost, jaké můžete u svých pneu dosáhnout. 

Jak to vidí výrobci?

"Pneumatiky jsou navrženy a konstruovány k poskytování vynikajících vlastností po dlouhou dobu," hlásá značkový výrobce Michelin. Zároveň však dodává, že musí být pneumatiky po celou dobu správně udržovány.

Hranice 10 let

Jaká je hranice pro výměnu starých pneu za nové? Někteří řidiči mění pro jistotu už po uplynutí 4-5 let, ačkoliv hloubka dezénu splňuje všechny limity a pneu nevykazuje žádné jiné vady. Odvážnější řidiči neváhají jezdit na rezervách starých 15 a více let. Výrobci pneu obvykle udávají jako maximální životnost hranici 10 let od data výroby. Poté už mohou pláště ztrácet své vlastnosti a ohrozit bezpečnost jízdy.

Kdy neotálet s výměnou?

Pokud jsou pneu jakkoli poškozené (pořezání, průrazy, praskliny, boule...) nebo je dezén opotřebený na hranici zákonem povoleného limitu, okamžitě je vyměňte. Pár ušetřených korun nestojí za ohrožení vaší bezpečnosti ani za riziko tučné pokuty.

Mají značkové pneu delší životnost?

V posledních letech se rozdíly mezi značkovými a neznačkovými pneu stírají. Více než značka se na celkové životnosti pneumatik podílí faktory, jako je zatěžování, rychlost, huštění, poškození způsobená provozem a údržba. Levné pneu už dnes dosahují srovnatelné kvality jako výrobky, za které si připlatíte několik stokorun či tisíc.